Herşeye Rağmen Vatanım

Çağdaş Halk Dansları Derneğinin kuruluşu yolunda atılmış ilk adımdır. Kuruluş amacımız olan "Dans Tiyatrosu"nun ilkdeneme çalışmasını "Herşeye Rağmen Vatanım" oyunu ile gerçekleştirdik. Derneğin kurucu üyeleri ile birlikte (-ki bu kurucu üyeler benim yetiştirdiğim önemli tecrübelere sahip birer Halk Dansçıları idi) çıktığımız yolda, ogüne kadar yapmış olduğum çalışmalardan yola çıkarak folklorik içerikli bir seneryoyu hayata geçirmem ile birlikte ve uzun çalışmaların sonucunda, oyun hayata geçmiştir. Canlı müzik eşliğinde 90 dakikalık bir gösteri olarak hazırlanan oyunda ülkesini seven gençlerin ekonomik sıkıntılar sonucu yurtdışına gidişleri ve yurtdışında iken yaptıkları çalışmalar ne olursa olsun gönüllerinin, akıllarının yine ülkelerinde olduğunu anlatan, vatan özlemi ile yanıp tutuşan gençlerin yeniden vatanlarına dönüşünü anlatan folklorik bir oyundur.

Senaryo otantik kostüm değerlerine sahip canlı müzik eşliğinde Kıbrıstaki yakın geçmiş tarihindeki hayatı konu alıyordu. Bu önemşi çalışmayı bugün incelediğimiz zaman birçok eksikliklerin olduğunu görebiliyoruz. Ancak o dönemde bizim için çok büyük bBu dönemde ve bu çalışmanın sürecinde. önemli olanın, bu işe devam edip edemeyeceğimin kararını vermekti. Çünkü böyle bir çalışmanın mali yükümlülükleri de çok büyüktü. Prensip olarak bu işleri yaparken ne yönetim kurulu üyelerimi nede benimle birlikte çalışan dansçılarımı herhangi bir mali yükümlülük altına koymamayı kararlaştırdım ve tüm maddi manevi yükümlülükleri üstlenerek yola çıktım. Buda beni çok daha ciddi ve finansmanı karşılayabilecek eser üretmek zorunda olduğum noktasına karar vermeme yönlendirmiştir. Ancak ogünden başlayan bu serüvende, her yaptığım eserin sonunda büyük özveriler ve maddi kayıplarla yüzleştim.

İşte "Herşeye Rağmen Vatanım" doğarkenki ana düşünceler, amaçların ve beklentilerin bulunduğu sonuçlar bunlardır.

"Herşeye Rağmen Vatanım" seyirci ile buluştuğu günden itibaren büyük bir haz duydum ve seyirci taktirlerinide toplayan bir oyun olmuştur. Yaklaşık 8 gösteri ile yurtiçi turnesini yamamladıktan sonra, oyunu Gençlik Dairesi adına Fransa Preneler Festivalinde 1 aylık bir turne çerçevesinde gösterime koyduk ve çeşitli gösteriler yaptık. Güzeldi. Çok güzel bir başlangıçla oyunu rafa kaldırırken ve yeni heyecanlar yüklenerek "Hasanbulliler Destanı" projesi için yanıp tutuşmaya başlamıştır.   

Who's Online

We have 49 guests and no members online

Counter

Articles View Hits
454388