Afrodit Adası ve Biz/Island of Aphrodite and Us

Süre 90dk.

Dance of Cyprus topluluğunun yoğun çalışmalar sonucunda bir yıllık çalışmanın ürünü olarak "Afrodit Adası ve Biz" prodüksiyonu, Kıbrıs sahne sanatlarından seçkin örnekleri bir bütünde sunmayı hedeflemiştir. Hedeflenen seyirci kitlesi yerel seyirci ve ülkeyi ziyaret eden yabancı turistlere, ülke kültür ve sanatını farklı bir anlayışta sunulması olarak düşünülmüştür. Senaryo oluşturulurken temel bir konu seçilmeden kıbrısın farklı renklerini ve güzelliklerini uyum içinde sahnede bütünleşmesi umut edilmiş ve sonuçta bu hedefe varılmıştır. "Afrodit adası ve biz" prodüksiyonunda AFRODİT adasının sembolü olarak kullanılmış, Afroditi canlandıran sanatçıya Can Atilla'nın yazdığı özgün müzikler bestelenmiş ve seyirciye aktarılmıştır. Sahnede Kıbrıs Türk halk danslarının seçkin örnekleri; kadın karşılamaları, erkek karşılamaları, orak, bardak, çiftetelli, kartal v.b. yerel oyunlarımız zengin figür değerleri ve farklı kareografiler uygulaması ile sunulurken, kostüm tasarımlarında ciddi bir çalışma ortaya koyan Sadiye DESTUR'un çalışması ile yerel kıyafetlerimize önemli dizaynlar getirilerek gösteri zenginleştirilmiştir. Prodüksiyon Kıbrısın önemli bir sanatçısı olan Umut ALBAYRAK kendi besteleri olan şarkıları ile müthiş bir güç katmıştır. Gösteride semazenin sunduğu, büyük düşünür Mevlana Celaleddin Rumi'nin inanışına göre gerçekleştirilen sema gösterisinin yer alması her defasında hayranlık ile izlenmiştir. Bilindiği üzere Mevlana Celaleddin Rumi'nin tarihten gelen Kıbrıs ile bağları çok güçlü olmuştur. Osmanlının adayı 1571'de feth etmesiyle birlikte mevlevilik inanışı adanın dört bir yanında bir kültür olarak yaygınlaşmıştır. Bunun en somut göstergesi bugün Lefkoşa-Girne Kapısında bulunan Mevlevi Tekkesidir. Gösteride yine Kıbrıs Türk Kültür ve sanatı içerisinde önemli bir gelenek olan Karagöz, Hacivat gölge oyununda, canlı bir şekilde Andaç Tiyatrosu sanatçıları tarafından sergilenmektedir. Tarih boyunca doğu kültürlerininde etkisi altında olan Kıbrıs, Arap yarımadasının oryantal kültüründen de etkilenmiş ve bu etki bizim prodüksiyonumuzada Afrodit sahnesi ile bir uyum içerisinde oryantal gösterisi olarak yansımıştır.

Afrodit Adası ve Biz Kıbrıs Türk Kültür ve Sanatı adına birçok unsuru biraraya getirmiş bir prodüksiyondur. Hal böyle olunca bu prodüksiyona dev bir müzik gurubu gereksinimi duyulmaktadır. Bu noktada devreye Lefkoşa Türk Belediyesi orkestrası girmiştir. L.T.B. orkestrası şefi Sn. Can SÖZER ile oyunun hazırlık aşamalarında yaptığım görüşmeler sonucunda oyunun genel müzik yönetmenliğini yapmayı kabul etmiş ve L.T.B. orkestrasının 27 kişilik kadrosunu oyuna eşlik edecek şekilde olması prodüksiyonun geleceği açısından ve sonraki gücü adına çok büyük bir imkan ve olanak olduğunu belirtmeliyim. Tüm çalışmalar ve gösteriler süresinde sn. Sözer ve ekibinin prodüksiyona göstermiş oldukları disiplinli yaklaşımlarıda belirtmeden geçemeyeceğim. 

Oyunun bir diğer önemli unsuru ise dekor tasarımıdır. Sn Rıza ŞEN'in engin tecrüb esi ile hazırlamış olduğu dekor oyuna önemli bir renk katmıştır. Ve yine önemli bir unsur ses ve ışıktır. Bu hususta HEY-DAY müzik direktörü sn. Hüsyin YANIK'ın prodüksiyona sponsorluk yaparak verdiği destek göz ardı edilemez.

Sonuç itibari ile "Afrodit Adası ve Biz" prodüksiyonu 80 kişilik kadrosu ile dev bir prodüksiyon olma özelliğini taşıyor. Bu kadro ile toplam 7 gösteri organizesi Girne Amfi Tiyatrosu, Salamis Harabeleri, Soli Harabeleri ve Yeni Boğaziçi festivalinde toplam 5000'i aşkın yerel seyirciye gösteri yapmıştır. Prodüksiyonun diğer bir amacı olan turistlere gösterim projesi halen Bellapais Manastırında devam etmektedir. Bellapais Manastırında şu ana kadar hedeflenen her salı günü yapılan gösteriler 10 kez tekrarlanmış ve  bugünden sonrada her salı devam edecektir. 2011 yılında toplam Bellapais gösterileri 22 gösteri olarak gerçekleştirilecektir. Ortalama 250 kişilik seyirci kapasitesi ile gerçekleşen ve gerçekleşecek olan gösterilerde 6000 yabancı turistin oyunu izlemesi beklenmektedir. Şu ana kadar yapılan gösteriler sonucunda izleyicilerin kendi ülkelerindeki tur operatörlerine bildirdikleri memnuniyet mesajları turist memnuniyetinin nedenli önemli olduğunu ve prodüksiyonun gelecek vadettiğini ortaya koymaktadır. 2012 sezonunda yıl boyu "Afrodit Adası ve Biz" prodüksiyonu yaygınlaştırılarak gösterime sunmak temel hedeflerimiz içerisindedir. 

Genel Sanat Yönetmen ve Koreograflığını yaptığım prodüksiyona destek veren tüm Dance of Cyprus dansçılarına, çok değerli bir sanatçı olan, disiplin ve uyum ile tüm arkadaşlarının sempatisini kazanan Umut ALBAYRAK'a, kendi dostum ve bana her zaman destek olan kostüm tasarımcısı Sadiye DESTUR'a, semazen, Karagöz-Hacivat tiplemesi ile oyuna renk katan İbrahim ANDAÇ'a ve ekibine, prodüksiyonun ilk gösterilerinde Afrodit'i canlandıran Fulya ATIL ve  Fulyayı bu oyuna kazandıran sevgili hocam ve önemli bir dost olan Serpil SOLMAZ'a, yine Afroditi canlandıran ve herzaman onun içsel dünyasındaki gücüne inandığım Naile SOYEL'e ve yine Afroditi canlandıran Dance of Cyprus'un değerli hocalarında ve başarılı dansçı Naciye UZUNKAYA'ya, ses ve ışıkta Hüseyin YANIK'a, dekorda Rıza ŞEN'e, makyajda oyunun sponsorlarından ve tüm gösterilerde makyözlüğü üstlenen Öngel firmasına, L.T.B. orkestrası şefi Sn. Sözer'e ve ekibine teşekkürlerimi sunarım.

Bu prodüksiyonda bana güç veren Çağdaş Halk Dansları Yönetim Kuruluna ve özellikle AsBaşkanım ve beni hiç yanlız bırakmayarak her adımda sorunları çözmede işbirliği yaptığım Havva DİNÇ'e yürekten teşekkürlerimi sunarım.

 

Tanju HASTUNÇ 

Program Akışı

1. Mitolojiden günümüze Kıbrıs tarihçesinin sinevizyon gösterisi (7:00)

2. Afrodit’in Doğuş Dansı: (4:12)

Çok kültürlü bir geçmişe sahip olan Kıbrıs, tanrıça Afrodit’in doğduğu yerdir ve Afrodit Kıbrıs adasının sembolü haline gelmiştir. Afrodit’i canlandıran dansçının çarpıcı dansı sergilenmektedir.

3. Feslikan: (3:15) 

Akdeniz’in ritmini, estetiğini ve duygusunu içinde barındıran bir Kıbrıs türküsü eşliğinde geleneksel/otantik öğeleri içinde barındıran bir dans sergilenmektedir. 

4. Elleri Kınalı: (3:00)

Sözleri ve müziği Dr. Arif Ali Albayrak’a ait olan, “Elleri Kınalı” şarkısını Kıbrıslı sanatçı Umut Albayrak seslendiriyor. 

5. Hamam’da Afrodit’in Dansı: (2:30)

Çok kültürlü bir geçmişe sahip olan Kıbrıs, tanrıça Afrodit’in doğduğu yerdir ve Afrodit Kıbrıs adasının sembolü haline gelmiştir. Afrodit’i canlandıran dansçının çarpıcı dansı sergilenmektedir.

6. Afrodit Adası’nda Oryantal (Belly Dancer): (3:10) 

Kıbrıs tarih boyunca doğu kültürlerinin (Arap ülkelerinin) etkisi altında kalmıştır. Ortadoğu ve Avrupa arasında önemli bir coğrafik yere sahip olan Kıbrıs’ta oryantal dans her dönemde varolmuştur. Afrodit’i canlandıran dansçının oryantal dansı sergilenmektedir. 

7. Orak Oyunu (Taklidi-Temsili türü oyunlarımızdandır): (5:00)

Orak, hasat zamanı köylülerin ekin biçmesini anlatan ve ekini biçtikten sonra ellerinde ekin biçmede kullanılan orak aleti ile dans ederek kendi özel hünerlerini gösterdiğini anlatan bir oyundur.

8. Semazen Gösterisi: (6:00) 

Kıbrıs’ta mevlevilik felsefesi, Kıbrıs’ın Osmanlı idaresine girdiği 1571 yılından sonra Kıbrıs’a göç eden Osmanlılar tarafından getirilmiştir. Mevlevilerin dinsel duygularının egemen olduğu sema dansı, bir semazen tarafından sergilenmektedir.
 
9. Sarhoş Zeybeği (Zeybek türü oyunlarımızdandır): (4:00)
 
Kıbrıs’taki oyun türleri arasında önemli bir yer tutar. Otantik bir müzik ve oyunun yeniden düzenlenerek çağdaş bir yorumla sunulan dansta, iki erkeğin bir kızı sevmesi ve kızın gönlü olan erkeğe varmasına kadar olan zamanda yaşananları anlatan bir dans sergilenmektedir. 
 
10. 15 Dakika Ara
 
11. Kıbrıs Düğünü: (8:00) 
 
Kıbrıs kültürünün önemli bir parçasını oluşturan düğünlerimiz canlandırılmaktadır. Düğün geleneğinin sunumu içerisinde, otantik müzik ve figür değerlerinin özüne dokunmadan, çağdaş çizgiler oluşturarak Dance of Cyprus dans topluluğu bir dizi oyunu, mükemmel bir lezzette orkestranın da katkılarıya sunmaktadır.
- Düğünden önce yapılan gelenek “Kına Yakma” şu şekilde canlandırılmaktadır:
Mumlar eşliğinde gezdirilen gelin ve damat, ayrı ayrı bölümlerde geline kına yakılırken erkeğe damat tıraşı yapılır. Kadınlar ve erkekler kendi aralarında eğlenirlerken bu esnada çehizler açılır, yorganlar kaplanır, misafirlere çörek, hellim, kuruyemiş ikram edilir ve eğlence sabaha kadar devam eder. 
 
Oynanacak danslar: 
 
a. Susta (Kasap türü oyunlarımızdandır): (3:20) 
Dansçıların omuz omuza birleşerek oynadıkları dört zamanlı oyunlarımızdandır. Müziğin yavaştan başlayarak aşama aşama süratlenmesi ve oyunun son bulması eşliğindeki dans sergilenmektedir.  
 
b. Kına Sirtosu (Sirto türü oyunlarımızdandır): (3:00)
İki erkeğin karşılıklı oynadığı ve birinin mendil tutarak karşısındaki eşine destek vermesi ile oynanan oyun sergilenmektedir. 
 
c. Kadın Karşılamaları 1, 2 ve 3 (Karşılama türü oyunlarımızdandır): (4:50)
Geleneksel Kıbrıs danslarındandır, genellikle kadınların karşılıklı oynadığı zarafetin ön plana çıktığı ellerin ve ayakların bir bütünlük içerisinde sunulduğu ve el hareketlerinin kadınların el işi (nakış) yapar gibi hareketleri içeren dans sergilenmektedir.
 
d. Erkek Karşılamaları 1, 2 ve 3 (Karşılama türü oyunlarımızdandır): (5:10)
Geleneksel Kıbrıs danslarındandır, genellikle erkeklerin karşılıklı oynadığı bir oyundur. Ayak vuruşlarının ve çökmelerin ağırlıklı olarak yapıldığı, hareketlerin estetik boyutunun güçlü olduğu bir dans sergilenmektedir.
 
e. Sultanım: (4:50)
Sözleri ve müziği ise Dr. Arif Ali Albayrak’a ait olan, “Sultanım” şarkısını Kıbrıslı sanatçı Umut Albayrak seslendiriyor.
 
f. Kartal Oyunu (Taklidi-Temsili türü oyunlarımızdandır): (5:00)
Kıbrıs dağlarında yaşayan bir kartalın avı ile yaptığı mücadeleyi ve avını avlamasını anlatan bir oyundur. 
 
g. Akdeniz’in Güzel Kızı: (3:50)
Sözleri Kıbrıslı sanatçı Dr. Arif Ali Albayrak’a, müziği ise Faik Sudgeddinov’a ait olan, içinde Akdeniz’in ritmini, estetiğini ve duygusunu barındıran “Akdeniz’in Güzel Kızı” şarkısını Kıbrıslı sanatçı Umut Albayrak seslendiriyor. Şarkı, dans topluluğunun güzel dansı ile sergilenmektedir.
 
h. Çiftetelli ve Arabiye (Serbest tür oyunlarımızdandır): (2:40)
Dansçıların serbest hareketlerle bireysel figürler sergiledikleri, ritmi oryantalist tavırda oynanan oyun sunulmaktadır.
 
i.Bardak Oyunu (Taklidi-Temsili türü oyunlarımızdandır): (8:30)
Dansçıların birbirleri ile yarışarak kim daha fazla bardak taşır iddiasını ortaya koyan bir dans sergilenmektedir.
 
j. Kozan (Sirto türü oyunlarımızdandır): (4:00)
Kozan oyunu, geleneksel Kıbrıs Türk düğünlerinde gelinle damadı karşılama ve ayni zamanda düğünün son müziği ve oyunu olarak oynanmaktadır. Oyunda genç kızlar, ellerinde testi bireysel figürler yaparlar, testiyi son taşıyan kız testiyi kırar, testinin içerisinde olan şeker ve bozuk paralar orda bulunan çocuklar tarafından sevinçle yerden toplanır, ve evlenen çiftin kırılan testinin parçaları kadar çocukları olması dilenir. Son olarak, Kıbrıs Düğünü’nün son oyunu olan Kozan oyunu sergilenmektedir.
 
12. KAPANIŞ
 

Kimler Online

28 ziyaretçi ve Sıfır kullanıcı çevrimiçi

Sayaç

İçerik Gösterim Sayısı
447825