Hasan Bulliler Destanı

Bu projenin hazırlık aşamasına başladığım günden itibaren çok ses getiren bir proje halini alan bir proje olmuştur.Bir önceki oyunun çeşitli eleştirel söylemlerini de dikate alarak “Hasan Bulliler Destanı” projesinin senaryo çalışmaları başlamıştır.

Herşeyden önce destanın varlığı tarih boyunca, (1882-1895) yılları arasında yaşanmış bu olayın günümüze kadar gelen çeşitli tartışmaları söz konusudur.Buna örnek olarak Türkçe okunan destanda Hasan Bulliler, üç kardeş ve dayıları kaymakam olarak ilahlaştırılıyor. Rumca destanda ise çeşitli kısımlarında üç kardeş ve kaymakam eşkiya olarak vurgulanıyor.

Hasan Bulliler Destanı’nın senaryo aşamasından sonra çalışma aşamasına gelindiği zaman çalışmaların profesyonelce yürütülebilmesive dans tiyatrosunun uygulamasının en iyi şekilde yürütülebilinmesi için iyi bir tiyatro yönetmeninin benimle birlikte çalışmasını uygun buldum. İsimler üzerinde düşünürken en iyi ismin “Kemal Tunç” olduğuna karar verdim. Kostüm tasarımında her zaman olduğu gibi “Sadiye Destur” vazgeçilmez bir isimdi. Müzikte ise “Tahsin Oygar” ve “Hüseyin Saltan” ikilisi ile birlikte geniş bir müzik orkestrası oluştu.

Tam iki yıllık çalışmanın ardından (1999-2001)oyun gösterime girdi. Oyunda bir başka önemli nokta oyunun içerisine yerleştirdiğim anne rolündeki “Semra Yeltekin”di diye düşünüyorum. Semra’nın oyundaki rolü ,zaman zaman oyuna girerek sözleri ile tiyatral sunumları seyirciyi aydınlatıcı nitelite olması ve duygu yoğunluğunu yaşayabilmesiydi diye düşünüyorum. Ayrıca iki saatlik oyun süresince oyun dönemlerinin ve tarihlerin bağlanabilmesi için bölüm aralarına bir sunucu yerleştirerek dönemsel ayrıntıları ve oyunun birbirine bağlantılarının daha iyi aktarıldığını düşünüyorum.

Kimler Online

31 ziyaretçi ve Sıfır kullanıcı çevrimiçi

Sayaç

İçerik Gösterim Sayısı
447828