Tanju Hastunç

     1999 yılında Çağdaş Halk Dansları Derneği bünyesinde kurulmuştur. Kuruluşundan itibaren Kıbrıs Türk kültür ve sanatına önemli aktkılarda bulunabilmek için Dans Tiyatrosu alanında çalışmalar yapmayı kendine ilke edinmiştir.

     Otantik dansların modernizasyonu, Çağdaş dansların yorumlanması ile herhangi bir konuyu ele alıp vücut dili ile anlatımının sağlanması esas çalışma alanıdır.
Tanju Hastunç tarafından 1999 yılında Halk oyunları alanındaki yetişdirdiği bir grub başarılı genç ile kurulmuştur.

 ‘’Köyden Kente Kadınımız’’
 ‘’Herşeye rağmen vatanım’’
 ‘’Ocak ’’ Tiyatro
 ‘’Hasanbulliler Destanı’’
 ‘’The Dance of Cyprus’’
 ‘’ Karankığın Gölgesi ’’
"Afrodit Adası ve Biz"

Hedefler;
Dünyaca ünlü bir dans topluluğu yaratmak.
Bu iddialı hedefle ilgili tüm prodüksiyonların yönetici kareografı Tanju Hastunç şu düşünceleri ortaya koyuyor.
‘’ önemli olan inançtır. Hedef çizebilmektir. Bizler bugüne kadar kıt imkanlarla karanlıkları küçük bir mum ışığı ile aydınlatarak bu günlere gelebildik. Ama inanıyorum ki bu küçücük adadan az sayıdaki Kıbrıs Türkünden çok önemli eserler üreterek sesimizi dünyaya duyurabiliriz. Çünkü sanat üretebilirsek eğer; geniş sayıda kitleler ile mutlaka buluşur ve hakkını alır.

Dance of Cyprus’un Oluşumu;
Dance of Cyprus kendi bünyesinde yetiştirdiği ders hocaları, dançılar ve kursiyer dansçılardan oluşur. 3 yıldan beridir 5 yaş 18 yaş grublarına kendi yetiştirdiği hocalar eşliğinde eğitim vermektedir.
‘’sahnelediğimiz prodüksüyonlarımızın eğitimini bugüne kadar yüzlerce çocuk ve gence öğretmiş ve öğrendiklerini sergileme imkanı sunmuş bulunmaktayız’’


‘’ Vermiş olduğumuz eğitimlerde dansın yaratıcılığı ön planda tutulmakta ve kişinin kendi vücut estetiğinin üretmiş olduğu figürlerin kullanılması söz konusudur’’

Dans BranşLarı;
Hiphop, breakdance, oryantal dans, modern dans, modern folk dans, Anadolu yöresel zeybek, sirtaki, yunan kasap oyunları.

Kimler Online

58 ziyaretçi ve Sıfır kullanıcı çevrimiçi

Sayaç

İçerik Gösterim Sayısı
447849