Ramazan Eğlenceleri

Program Akışı

1. Mitolojiden günümüze Kıbrıs tarihçesinin sinevizyon gösterisi

2. Feslikan:

Akdeniz’in ritmini, estetiğini ve duygusunu içinde barındıran bir Kıbrıs türküsü eşliğinde geleneksel/otantik öğeleri içinde barındıran bir dans sergilenmektedir. 

3. Elleri Kınalı (Sanatçı Umut Albayrak ile):

Sözleri ve müziği Dr. Arif Ali Albayrak’a ait olan, “Elleri Kınalı” şarkısını Kıbrıslı sanatçı Umut Albayrak seslendiriyor. 

4. Orak Oyunu (Taklidi-Temsili türü oyunlarımızdandır): (5:00)

Orak, hasat zamanı köylülerin ekin biçmesini anlatan ve ekini biçtikten sonra ellerinde ekin biçmede kullanılan orak aleti ile dans ederek kendi özel hünerlerini gösterdiğini anlatan bir oyundur.

5. Semazen Gösterisi: (6:00) 

Kıbrıs’ta mevlevilik felsefesi, Kıbrıs’ın Osmanlı idaresine girdiği 1571 yılından sonra Kıbrıs’a göç eden Osmanlılar tarafından getirilmiştir. Mevlevilerin dinsel duygularının egemen olduğu sema dansı, bir semazen tarafından sergilenmektedir.
 
6. S. Zeybeği (Zeybek türü oyunlarımızdandır): (4:00)
 
Kıbrıs’taki oyun türleri arasında önemli bir yer tutar. Otantik bir müzik ve oyunun yeniden düzenlenerek çağdaş bir yorumla sunulan dansta, iki erkeğin bir kızı sevmesi ve kızın gönlü olan erkeğe varmasına kadar olan zamanda yaşananları anlatan bir dans sergilenmektedir. 
 
7. 15 Dakika Ara
 
8. Kıbrıs Düğünü: (8:00) 
 
Kıbrıs kültürünün önemli bir parçasını oluşturan düğünlerimiz canlandırılmaktadır. Düğün geleneğinin sunumu içerisinde, otantik müzik ve figür değerlerinin özüne dokunmadan, çağdaş çizgiler oluşturarak Dance of Cyprus dans topluluğu bir dizi oyunu, mükemmel bir lezzette orkestranın da katkılarıya sunmaktadır.
- Düğünden önce yapılan gelenek “Kına Yakma” şu şekilde canlandırılmaktadır:
Mumlar eşliğinde gezdirilen gelin ve damat, ayrı ayrı bölümlerde geline kına yakılırken erkeğe damat tıraşı yapılır. Kadınlar ve erkekler kendi aralarında eğlenirlerken bu esnada çehizler açılır, yorganlar kaplanır, misafirlere çörek, hellim, kuruyemiş ikram edilir ve eğlence sabaha kadar devam eder. 
 
Oynanacak danslar: 
 
a. Susta (Kasap türü oyunlarımızdandır): (3:20) 
Dansçıların omuz omuza birleşerek oynadıkları dört zamanlı oyunlarımızdandır. Müziğin yavaştan başlayarak aşama aşama süratlenmesi ve oyunun son bulması eşliğindeki dans sergilenmektedir.  
 
b. Kına Sirtosu (Sirto türü oyunlarımızdandır): (3:00)
İki erkeğin karşılıklı oynadığı ve birinin mendil tutarak karşısındaki eşine destek vermesi ile oynanan oyun sergilenmektedir. 
 
c. Kadın Karşılamaları 1, 2 ve 3 (Karşılama türü oyunlarımızdandır): (4:50)
Geleneksel Kıbrıs danslarındandır, genellikle kadınların karşılıklı oynadığı zarafetin ön plana çıktığı ellerin ve ayakların bir bütünlük içerisinde sunulduğu ve el hareketlerinin kadınların el işi (nakış) yapar gibi hareketleri içeren dans sergilenmektedir.
 
d. Erkek Karşılamaları 1, 2 ve 3 (Karşılama türü oyunlarımızdandır): (5:10)
Geleneksel Kıbrıs danslarındandır, genellikle erkeklerin karşılıklı oynadığı bir oyundur. Ayak vuruşlarının ve çökmelerin ağırlıklı olarak yapıldığı, hareketlerin estetik boyutunun güçlü olduğu bir dans sergilenmektedir.
 
e. Sultanım: (4:50)
Sözleri ve müziği ise Dr. Arif Ali Albayrak’a ait olan, “Sultanım” şarkısını Kıbrıslı sanatçı Umut Albayrak seslendiriyor.
 
f. Kartal Oyunu (Taklidi-Temsili türü oyunlarımızdandır): (5:00)
Kıbrıs dağlarında yaşayan bir kartalın avı ile yaptığı mücadeleyi ve avını avlamasını anlatan bir oyundur. 
 
g. Akdeniz’in Güzel Kızı: (3:50)
Sözleri Kıbrıslı sanatçı Dr. Arif Ali Albayrak’a, müziği ise Faik Sudgeddinov’a ait olan, içinde Akdeniz’in ritmini, estetiğini ve duygusunu barındıran “Akdeniz’in Güzel Kızı” şarkısını Kıbrıslı sanatçı Umut Albayrak seslendiriyor. Şarkı, dans topluluğunun güzel dansı ile sergilenmektedir.
 
h. Çiftetelli ve Arabiye (Serbest tür oyunlarımızdandır): (2:40)
Dansçıların serbest hareketlerle bireysel figürler sergiledikleri, ritmi oryantalist tavırda oynanan oyun sunulmaktadır.
 
i.Bardak Oyunu (Taklidi-Temsili türü oyunlarımızdandır): (8:30)
Dansçıların birbirleri ile yarışarak kim daha fazla bardak taşır iddiasını ortaya koyan bir dans sergilenmektedir.
 
j. Kozan (Sirto türü oyunlarımızdandır): (4:00)
Kozan oyunu, geleneksel Kıbrıs Türk düğünlerinde gelinle damadı karşılama ve ayni zamanda düğünün son müziği ve oyunu olarak oynanmaktadır. Oyunda genç kızlar, ellerinde testi bireysel figürler yaparlar, testiyi son taşıyan kız testiyi kırar, testinin içerisinde olan şeker ve bozuk paralar orda bulunan çocuklar tarafından sevinçle yerden toplanır, ve evlenen çiftin kırılan testinin parçaları kadar çocukları olması dilenir. Son olarak, Kıbrıs Düğünü’nün son oyunu olan Kozan oyunu sergilenmektedir.
 
9. Hacivat Karagöz Oyunları
 
10. KAPANIŞ
 

Kimler Online

63 ziyaretçi ve Sıfır kullanıcı çevrimiçi

Sayaç

İçerik Gösterim Sayısı
454403